Ogólnie rzecz biorąc, w stawach, szczególnie tych nowszych, warunki zasadowe są częstsze niż kwaśne. Jeśli pH przez dłuższy czas pozostanie powyżej 8,5, ryby koi staną się zestresowane lub chore. Oto kilka pomocnych karpie japońskie przykładów:

  • Zbyt wczesne wprowadzenie ryb do nowo wybudowanego stawu, który nie został odpowiednio uszczelniony; wapno lub zasady z cementu podniosą pH do górnej granicy skali. Nawet łopata pełna betonu lub zaprawy może spowodować poważne problemy.
  • Wymywanie wapna z wyrobów cementowych, takich jak bloki, ostoje i podobne materiały, przez pewien okres czasu.
  • Wapno w wyrobach kamiennych podatne na erozję
  • Nadmierny rozwój glonów.

Rozwiązania

  • Jeśli zasadowość stawu wynika z tego, że staw z koi jest nowy, należy poczekać, aż staw się zestarzeje. Aby przyspieszyć ten proces, należy wprowadzić bakterie znajdujące się w roztworze starterowym do stawu koi.
  • Filtracja biologiczna przestaje działać prawidłowo.

Powody

  • Woda w stawie mogła utracić swoje bufory z powodu nadmiernych opadów deszczu, które w wielu obszarach są miękkie i bardzo kwaśne z powodu zanieczyszczeń. Utrata lub spadek środków buforujących może powodować drastyczne wahania pH.
  • Może występować wysoki poziom kwasu humusowego lub innych kwasów organicznych wytwarzanych w wyniku odkładania się rozkładających się roślin i liści.

Rozwiązania

  • Regularne częściowe podmiany wody
  • Dodawanie buforów do stawu poprzez umieszczenie worka siatkowego ze żwirem z muszli ostryg, dolomitu lub pokruszonego żwiru koralowego w filtrze lub wodospadzie. Woda przechodząca przez materiał wyciągnie węglan wapnia i podniesie pH.
  • Używanie soli buforujących stawy (sprzedawanych w sklepach z artykułami do stawów)

Częściowe podmiany wody

Pomimo stosowania filtra biologicznego w większości stawów gromadzą się odpady i toksyny. Gdy woda wyparowuje, zanieczyszczenia pozostają, które z czasem gromadzą się, stając się niebezpiecznie skoncentrowane. Z tego powodu w przypadku mniejszych stawów z karpiami koi zdecydowanie zaleca się osuszanie i wymianę 20 procent stawu z karpiami koi kilka razy w roku. Większe stawy z karpiami koi są na ogół znacznie bardziej stabilne, a skład chemiczny wody nie ulega radykalnym wahaniom. Wodę tę należy odprowadzić lub wypompować z dna stawu z koi, gdzie gromadzi się większość zanieczyszczeń. Nie należy wymieniać więcej niż 20 procent, ponieważ większe ilości mogą łatwo zaburzyć równowagę w stawie koi. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli woda zastępcza jest bardziej miękka lub zawiera wysoki poziom chloru lub chloramin. Korzystne byłoby również usunięcie większości gnijących śmieci z dna. Rozkładające się ryby i odpady stawowe wytwarzają amoniak, metan i inne toksyny, które mogą być śmiertelne dla rodziny stawów koi.